Hızlı İletişim

  • İsim
  • Email Adresi
  • Telefon
  • Şehir
  • Mesaj
  •  
Horlama Tedavi

Nasıl Yapılır


Horlama anında, burun, küçük dil, damak, yumuşak damak, geniz ve dil kökünden kaynaklanan rahatsız edici bir ses olarak tanımlanabilir. Uyku sırasında insanların %60 ında horlama görülebilir.

Oldukça rahatsız edici boyutta olan horlama insanın sadece kendi sağlığını ve kendisini değil, çevresindeki insanları da rahatsız ettiğinden sosyal içerikli bir hastalıktır. Horlama günlük yaşamı etkileyen bir boyut alabilir.

Eğer uyku ve horlama sırasında nefes duruşları söz konusu oluyor ise buna uyku apnesi denir. Uyku apnesi horlamayan eşlik eden ciddi bir hatalıktır. Sabahları yorgun uyanma, sabahları yoğun şekilde terleme, gün içinde kendini bitkin, halsiz hissetme gibi semptomlara yol açar. Dikkatsizlik, konsantrasyon eksikliği nedeni ile günlük yaşamı ciddi şekilde etkiler.

Horlamanın tanısı sırasında, uyku testi dediğimiz testler yapılır. Bir gece boyunca yerleştirilen elektrotlar sayesinde, ister evde, ister laboratuar ortamında yapılan testtir. Uyku sırasında olan aktiviteler konusunda hekime bilgi veren bir testtir.

Uyku apnesin olan hastalarda, apne hipopne skoru denilen skorlar sayesinde tedavi planlanır. Basit horlama denilen apnesiz horlamanın tedavisi daha basit yöntemlerle olabilir. Basit horlamada kullanılan piler implent denilen yumuşak damağa yerleştirilen, 10 dk gibi kısa bir sürede gerçekleşen müdahale sonrasında horlama tedavisi bitmiş olur.

Basit horlama değil de uyku apnesi varsa, daha ileri basamak tedavi yöntemlerinden yararlanılabilir. Cerrahi tedavi ile fayda görmeyeceği düşünülen hastalarda ise uyku maskesi denilen maskeler kullanılmaktadır.

Horlama Tedavisi Horlama Protezi